Qualifiers

4 Teams

to North American Division

4 Teams

to CIS Division

2 Teams

to European Division

Sign up now

Everyone is welcome at the open qualifier.

North American Qualifier

4 Slots available

Open Qualifier #1

10th - 11th of August (Mon - Tue)
18:00 EDT

Open Qualifier #2

12th - 13th of August (Wed - Thu)
18:00 EDT

Closed Qualifier

14th - 16th of August (Fri - Sun)
18:00 EDT

CIS Qualifier

4 Slots available

Open Qualifier #1

10th - 11th of August (Mon - Tue)
18:00 MSK

Open Qualifier #2

12th - 13th of August (Wed - Thu)
18:00 MSK

Closed Qualifier

14th - 16th of August (Fri - Sun)
18:00 MSK

Eurpean Qualifier

2 Slot available

Open Qualifier #1

11th - 12th of August (Tue - Wed)
18:00 CEST

Closed Qualifier

14th - 16th of August (Fri - Sun)
18:00 CEST

North America Qualifier

All times are EDT

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 August 10th (Mon) | #2 August 12th (Wed)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 August 11th (Tue) | #2 August 13th (Thu)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

Upper & Lower Bracket details 

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Schedule

Matchday
{{day.matchday}} {{day.matchday}}
All times your timezone (GMT {{ timezoneoffset }})

{{ day.date_ts * 1000 | date:'EEEE, MMM d' }}

{{ match.playdate * 1000 | date:'HH:mm' }}
{{match.team1.name}}
{{match.result_team1}}
:
{{match.result_team2}}
-
:
-
{{match.map1}} / {{match.map2}} / {{match.map3}}
{{match.team2.name}}

Day 1

August 14th (Friday)
All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro8
    21:00

Day 2

August 15th (Saturday)
All matches best-of-three
  • UB Ro4
    15:00
  • LB Ro4a
    19:00

Day 3

August 16th (Sunday)
All matches best-of-three
  • LB Ro4b
    15:00
  • LB Ro4b
    19:00

The TEAMS

Yeah Gaming
Ze Pug Godz
New England Whalers
Team One
Open Qualifier #1
Open Qualifier #1
Open Qualifier #2
Open Qualifier #2

CIS Qualifier

All times are MSK

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 August 10th (Mon) | #2 August 12th (Wed)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 August 11th (Tue) | #2 August 13th (Thu)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

Upper & Lower Bracket details

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Schedule

Matchday
{{day.matchday}} {{day.matchday}}
All times your timezone (GMT {{ timezoneoffset }})

{{ day.date_ts * 1000 | date:'EEEE, MMM d' }}

{{ match.playdate * 1000 | date:'HH:mm' }}
{{match.team1.name}}
{{match.result_team1}}
:
{{match.result_team2}}
-
:
-
{{match.map1}} / {{match.map2}} / {{match.map3}}
{{match.team2.name}}

Day 1

August 14th (Friday)
All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro8
    21:00

Day 2

August 15th (Saturday)
All matches best-of-three
  • UB Ro4
    15:00
  • LB Ro4a
    19:00

Day 3

August 16th (Sunday)
All matches best-of-three
  • LB Ro4b
    15:00
  • LB Ro4b
    19:00

The TEAMS

Syman Gaming
forZe
Cr4zy
Ethereal Gaming
Open Qualifier #1
Open Qualifier #1
Open Qualifier #2
Open Qualifier #2

Europe Qualifier

All times are CEST

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 August 11th (Tue)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 August 12th (Wed)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

Upper & Lower Bracket details

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Schedule

Matchday
{{day.matchday}} {{day.matchday}}
All times your timezone (GMT {{ timezoneoffset }})

{{ day.date_ts * 1000 | date:'EEEE, MMM d' }}

{{ match.playdate * 1000 | date:'HH:mm' }}
{{match.team1.name}}
{{match.result_team1}}
:
{{match.result_team2}}
-
:
-
{{match.map1}} / {{match.map2}} / {{match.map3}}
{{match.team2.name}}

Day 1

August 14th (Friday)
All matches best-of-three
  • UB Ro4
    18:00
  • UB Ro4
    21:00

Day 2

August 15th (Saturday)
All matches best-of-three
  • UB Ro2
    15:00
  • LB Ro2a
    19:00

Day 3

August 16th (Sunday)
All matches best-of-three
  • LB Ro2b
    15:00

The TEAMS

OG
Heroic
Open Qualifier #1
Open Qualifier #1