No on-site attendance for IEM Katowice 2020

No on-site attendance for IEM Katowice 2020

ENGLISH:

If you purchased a ticket to IEM Katowice 2020, please do not show up at the venue tomorrow or on the weekend. 

It breaks our heart that, today at 19:45 CET we were informed that, due to the dynamic changes in the global health situation, the Masters Championship at IEM Katowice 2020 has been closed to the public by the Polish Gouverneur of Silesia hours before its door opening. 

We respect the decision from the local authorities. Your health and well-being stand above everything else.

You will be able to request a refund for your ticket.
Our team is currently working on the refund method, FAQ and how-to guide that will be uploaded on iem.gg/katowice2020 in the next few days. We see all your messages and will collectively respond on the official event website, so please be patient. 

If your ticket included a goodie bag, we will ship this to you for free. There will also be a request form on iem.gg/katowice2020 in the next few days.

For the first time ever, the legendary Spodek arena will not be echoing with your chants and cheers. In the spirit of esports, we will still broadcast the tournament as planned on online and TV channels. Join us in the chat, we are going to make sure to deliver a legendary weekend.

We are deeply sorry for all the fans and players.

Your ESL Team

READ OUR UPDATED FAQ

POLISH:

na wstępie zwracamy się z prośbą, abyś nie przychodził do Spodka lub MCK jeśli kupiłeś bilet na IEM Katowice 2020 jutro i w trakcie weekendu.

Z bólem serca zawiadamiamy, że dziś o 19:45 otrzymaliśmy informację, że, w związku z dynamicznymi zmianami w globalnej sytuacji zdrowotnej, IEM Katowice 2020 odbędzie się bez udziału publiczności, o czym zadecydowało wycofanie zgody na przeprowadzenie imprezy masowej przez Wojewodę Śląskiego.

Szanujemy tę decyzję. Dbanie o zdrowie kibiców, graczy i pracowników jest naszym priorytetem.

Każdy, kto zakupił bilet może zgłosić się po zwrot. Nasz zespół pracuje obecnie nad metodą zwrotu, FAQ i kompletnym poradnikiem, który pojawi się na iem.gg/katowice2020 w najbliższych dniach. Dociera do nas sporo wiadomości i staramy odpowiadać się na wszystkie, dlatego prosimy o cierpliwość.

Jeśli kupiłeś bilet, którego częścią był goodie bag, wyślemy go do Ciebie za darmo. W najbliższych dniach pojawi się odpowiedni formularz na stronie iem.gg/katowice2020.

Po raz pierwszy w historii legendarny Spodek nie będzie wypełniony po brzegi esportowymi kibicami. Nadal jednak prowadzona będzie transmisja z tego wydarzenia w internecie i telewizji. Dołącz do nas na czacie, by mieć pewność, że jesteś częścią tego legendarnego wydarzenia.

Jest nam bardzo przykro z uwagi na zaistniałą sytuację.

Zespół ESL

PRZECZYTAJ ZAKTUALIZOWANE FAQ