CS:GO - qualifiers

Teams advances to the Main Event:

Background Heading

3 Teams

from European Qualifier
Background Heading

1 Team

from North America Qualifier
Background Heading

1 Team

from Asia Qualifier
Background Heading

1 Team

from ANZ Qualifier

Qualifier Format:

Open qualifier:
Two teams advance to the closed qualifier from each open qualifier.
Unlimited Single Elimination best-of-one bracket with decider matches being played in best-of-three-mode.

Closed qualifier:
8 Teams (4 invited & 4 from the open qualifier).
Double elimination best-of-three bracket with the final matches being a best-of-five in NA, ANZ & Asia. EU final match is a best-of-three.

European Qualifier

3 Slots available

Open Qualifier #1

10th - 11th of December (Tue - Wed)
18:00 CET

Open Qualifier #2

7th - 8th of January (Tue - Wed)
18:00 CET

Closed Qualifier

9th - 10th of January (Thu - Fri)
18:00 CET

North American Qualifier

1 Slot available

Open Qualifier #1

10th - 11th of December (Tue- Wed)
18:00 EST

Open Qualifier #2

12th - 13th of December (Thu - Fri)
18:00 EST

Closed Qualifier

7th - 9th of January (Tue - Thu)
18:00 EST

Asia Qualifier

1 Slot available

Open Qualifier #1

7th - 8th of December (Sat - Sun)
18:00 SGT

Open Qualifier #2

9th - 10th of December (Mon - Tue)
18:00 SGT

Closed Qualifier

7th - 9th of January (Tue - Thu)
18:00 SGT

Australia & New Zealand Qualifier

1 Slot available

Open Qualifier #1

2nd - 3rd of December (Mon - Tue)
18:00 AEDT

Open Qualifier #2

4th - 5th of December (Wed - Thu)
18:00 AEDT

Closed Qualifier

14th - 16th of January (Tue - Thu)
18:00 AEDT

Europe Qualifier

All times are CET

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 Dec 10th (Tuesday) | #2 Jan 7th (Tuesday)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 Dec 11th (Wednesday) | #2 Jan 8th (Wednesday)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Day 1

January 9th (Thursday)
All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro4
    21:00
  • LB Ro4A
    21:00

Day 2

January 10th (Friday)
All matches best-of-three
  • LB Ro4b
    18:00
  • UB Ro2
    21:00

The TEAMS

Faze Clan
G2 Esports
Ence
Illuminar Gaming
Aristocracy
Heroic
Mad lions
X-kom Team

North America Qualifier

All times are EST

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 Dec 10th (Tuesday) | #2 Dec 12th (Thursday)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 Dec 11th (Wednesday) | #2 Dec 13th (Friday)

All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Day 1

January 7th (Tuesday)
All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro4
    21:00
  • LB Ro4A
    21:00

Day 2

January 8th (Wednesday)
All matches best-of-three
  • UB Ro2
    18:00
  • LB Ro4B
    18:00
  • LB Ro2a
    21:00

Day 3

January 9th (Thurday)
Best-of-three
  • LB Ro2b
    17:00
Bo5 with 1:0 advantage

The TEAMS

MIBR
Furia
Cloud 9
Complexity
INTZ Esports Club
Riot Squad
Chaos EC
GENG

Asia Qualifier

All times are SGT

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 Dec 7th (Saturday) | #2 Dec 9th (Monday)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 Dec 8th (Sunurday) | #2 Dec 10th (Tuesday)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Day 1

January 7th (Tuesday)
All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro4
    21:00
  • LB Ro4A
    21:00

Day 2

January 8th (Wednesday)
All matches best-of-three
  • UB Ro2
    18:00
  • LB Ro4B
    18:00
  • LB Ro2a
    21:00

Day 3

January 9th (Thursday)
Best-of-three
  • LB Ro2b
    17:00
Bo5 with 1:0 advantage

The TEAMS

Tyloo
Vici Gaming
August
Alpha Red
R-Stars
One THree
Bren Esports
Mazaalai

Australia & NEW Zealand Qualifier

All times are AEDT

OPEN QUALIFIER

Day 1

#1 Dec 2nd (Monday) | #2 Dec 4th (Wednesday)
All matches best-of-one
  • Ro256
    18:00
  • Ro128
    19:10
  • Ro64
    20:10
  • Ro32
    21:10
  • Ro16
    22:10
  • Ro8
    23:10

Day 2

#1 Dec 3rd (Tuesday) | #2 Dec 5th (Thursday)
All matches best-of-three
  • Ro4 Match #1
    18:00
  • Ro4 Match #2
    21:00

Closed QUALIFIER

{{group.meta.name}}

{{bracket.meta.name}}

{{round.meta.name}}

Day 1

January 14th (Tuesday)

All matches best-of-three
  • UB Ro8
    18:00
  • UB Ro4
    21:00
  • LB Ro4A
    21:00

Day 2

January 15th (Wednesday)

All matches best-of-three
  • UB Ro2
    18:00
  • LB Ro4B
    18:00
  • LB Ro2a
    21:00

Day 3

January 16th (Thursday)

Best-of-three
  • LB Ro2b
    17:00
Bo5 with 1:0 advantage

The TEAMS

Renegades
Order
Avant Gaming
PC419
Ground Zero
SYF Gaming
Team
Airborne
Close Menu

monthly newsletter

Get Notified about IEM Katowice 2020 and Stay informed

* indicates required

Turtle Entertainment (ESL) will use the information you provide on this form to provide news about existing and upcoming esport events in your region and relevant marketing updates about your favorite game. Please make sure to read our privacy policy on top of this page.

You can change your mind at any time by clicking the unsubscribe link in the footer of any email you receive from us. We will treat your information with respect. By clicking above, you agree that we may process your information in accordance with these terms. For further questions and inquiries, please contact privacy@eslgaming.com.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.