Katowice

Metropolia

Katowice to nie tylko ok. 300-tysięczne miasto, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej 41 miast i gmin, zamieszkiwanych przez ponad 2 mln osób. Utworzony w lipcu 2017 r. wielkomiejski organizm to wyraz wspólnego zaangażowania i troski o dobro regionu, który daje realną szansę na przyspieszony, dynamiczny rozwój.

Miasto, które kojarzone było zawsze z górnictwem i przemysłem ciężkim, dziś jest sercem regionu, które ma aspiracje do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Katowice przeobraziły się w prężny ośrodek gospodarczy oraz miejsce przyjazne do inwestowania i życia. IBM, Unilever, Fujitsu, Rockwell Automation to tylko niektóre globalne marki, tworzące tutaj miejsca pracy. Nie bez przyczyny Katowice to miasto doskonale skomunikowane, w pobliżu którego krzyżują się autostrady A1 i A4, umożliwiające wygodne podróżowanie we wszystkie strony Europy. Najważniejsze miasta Metropolii łączy przebiegająca przez centrum Katowic Drogowa Trasa Średnicowa, a gęsta sieć linii kolejowych sprawia, że w ciągu zaledwie kliku godzin można komfortowo dotrzeć do Pragi, Wiednia, Budapesztu czy Berlina. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice jest jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Ponadto w promieniu 100 km znajdują się jeszcze dwa inne międzynarodowe lotniska – w Krakowie i czeskiej Ostrawie.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to nieograniczony wręcz potencjał ludzki, intelektualny i infrastrukturalny. To polska dolina branży automotive, która od dawna przynosi PKB większy zysk, niż tak kojarzone z regionem górnictwo. To rejon z ogromną strefą ekonomiczną i wieloma podstrefami. To organizm niwelujący bariery rozwojowe, gdzie najbogatsze miasta spójnie „pracują” również na rozwój mniejszych miast. To wreszcie znacząco i stale poprawiający się komfort życia mieszkańców oraz duma z bycia częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przemiana miasta

Rewitalizacja terenów pokopalnianych pozwoliła na stworzenie Strefy Kultury – przestrzeni unikatowej w skali kraju. Nowe siedziby Muzeum Śląskiego, NOSPR-u i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w towarzystwie legendarnego „Spodka” budują prestiż miasta, przyciągając do centrum zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce. 

Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego, nowoczesny biurowiec .KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją oraz usytuowany niedaleko Altus, najwyższy budynek w województwie śląskim.

 

To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie było by jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie rozpoczęło się na dobre kilka lat temu, podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce.

Miasto wydarzeń

Kiedyś Katowice przodowały w ilości wydobytych ton węgla, dziś błyszczą w rankingach podsumowujących wyjątkowe wydarzenia kulturalne i biznesowe. Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd obejmujący różnorodne środki transportu jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w centrum aglomeracji. 

Wśród festiwali i cyklicznych wydarzeń organizowanych w Katowicach, znajdują się zarówno projekty ponadregionalne, jak i międzynarodowe. Miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń rokrocznie zmierzają do stolicy aglomeracji, by poznać aktualne trendy, posłuchać światowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festiwal, Off Festiwal czy Tauron Nowa Muzyka na stałe wpisały się w kalendarz istotnych wydarzeń muzycznych, a Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny i Festiwal Sztuki Reżyserskiej to znaczące imprezy w środowisku teatralnym.

Oprócz wydarzeń kulturalnych z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach. Wystarczy wymienić choćby Europejski Kongres Gospodarczy, czyli największą imprezę biznesową Europy Środkowej, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki oraz COP 24 – czyli Szczyt Klimatyczny ONZ.

Organizacja tych wydarzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie transformacja miasta i całego regionu. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju udało się stworzyć wyjątkowe zaplecze, w którym prym wiedzie zlokalizowana w centrum Strefa Kultury. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie sąsiadują z kultowym Spodkiem, stając się doskonale rozpoznawalnym symbolem zrewitalizowanej części Katowic. Wszystkie obiekty to architektoniczne perełki, wielokrotnie nagradzane w konkursach za swój niepowtarzalny design, a przy okazji oferujące bogatą ofertę dostępną dla wszystkich mieszkańców aglomeracji. Całości dopełnia pnący się w górę biurowiec .KTW, w których siedziby mają światowe firmy, coraz częściej lokujące swoje biura właśnie w Katowicach.

Dopełnieniem tak bogatej oferty wydarzeń jest zaplecze hotelowe, oferujące przybyłym gościom miejsca o różnym standardzie – zarówno pięciogwiazdkowe apartamenty, jak i hostelowe pokoje na studencką kieszeń. Dotrzeć do nich jest niezwykle łatwo – rozbudowana sieć połączeń drogowych w całym regionie, nowoczesny dworzec zapewniający komfort podróży za pośrednictwem PKP czy bliskość Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach sprawiają, że Katowice są idealnym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań.

TRANSFORMACJA GOSPODARCZA

Wielkość Katowic zbudowana została na węglu. Miasto stało się stolicą aglomeracji, w której górnicza monokultura gospodarcza zdominowała wszystkie dziedziny życia: od przemysłu, po sport i kulturę. Tak było przez wiele lat, aż nadszedł czas transformacji, wymuszony zmianą globalnych warunków ekonomicznych, a także wyczerpywaniem się zasobów węgla w tym regionie.

Katowice postawiły na przemiany i już dzisiaj są liderem w sferze innowacji oraz nowych technologii. Są również w czołówce polskich miast, które rozwijają nowoczesne sektory biznesu. Jednym z nich jest rozwój w Katowicach regionalnego rynku biurowego. Samo stworzenie powierzchni biurowych nie wystarczyłoby. Za nimi musiała i rozwija się branża nowoczesnych usług biurowych. 

Jednym z jej elementów jest dostęp do pracowników. Każdego roku katowickie uczelnie wypuszczają około 25 tysięcy ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Znają języki, kończą nowocześnie prowadzone kierunki. Są doskonałymi kandydatami na pracowników firm, które postanowiły stworzyć tu swoje oddziały albo centrale. Uzupełnieniem potencjału ludzkiego w Katowicach jest świetne zaplecze techniczne. W efekcie w mieście swoje oddziały otworzyli światowi giganci, m.in. Mentor Graphics, Rockwell Automation, Hewlett Packard, Ernst & Young, Deloite, Capgemini czy IBM. 

Konsekwentna polityka Katowic w zakresie rozwijania nowoczesnych usług biurowych spowodowała, że mocno zaktywizował się rynek deweloperski. W mieście powstały nowoczesne biurowce, między innymi kompleks przy ul. Konduktorskiej, „Tiramisu” przy DTŚ, a4 Business Park, pierwsza wieża .KTW. Jednak nowo powstające obiekty to nie jedyne miejsce, w którym rozwijają się usługi biurowe. Wchodzą one również w krajobraz postindustrialny i wykorzystują stare budowle fabryczne, dając im nowe życie. Tak jest w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej, którą zrewitalizowała Fundacja Giesche. Oprócz części muzealnej powstał tam także park technologiczny, w którym funkcjonuje około 40 firm. Są to firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galerie sztuki, showroomy, concept store, a także gabinety stomatologiczne oraz gabinety medycyny estetycznej. 

Dopełnieniem inwestycji miejskich, które stawiają Katowice na pozycji jednego z liderów miast rozwijających usługi biurowe było zbudowanie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Strefie Kultury. Wraz z kultowym Spodkiem stanowi ono wyróżniający się w skali Europy kompleks konferencyjno-wystawienniczy. Od maja 2015 roku do kwietnia 2016 roku odbyło się tam ponad dwieście różnego rodzaju imprez targowych, konferencji, kongresów, festiwali i spotkań o wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Między innymi w MCK-u zorganizowana została konferencja Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL). Organizacja skupia 180 globalnych inwestorów. Gościem specjalnym spotkania była Condoleezza Rice, sekretarz stanu w administracji George’a W. Busha.

Można powiedzieć, że w Katowicach transformacja gospodarcza już nastąpiła. Miasto ma nowe, zupełnie inne oblicze, niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Dzięki temu Katowice stały się poważnym graczem na rynku nowoczesnych usług biurowych.

Komunikacja

Aglomeracja śląska, której stolicą są Katowice, tworzy 41 miast, zamieszkanych przez 2,5 miliona osób. Mieszkańcy codziennie przemieszczają się do pracy, szkoły, poruszając się często między różnymi miastami. Dzięki rozbudowanej sieci drogowej i kolejowej dojazd do miast oddalonych od siebie nawet o 50 km nie trwa jednak dłużej niż 30-40 minut. Katowice są centralnym punktem w tym układzie komunikacyjnym. Należą do najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. 

Katowice na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat przeszły diametralną przemianę. Obecnie to jedno z najszybciej rozwijających się polskich miast. Z miasta ciężkiego przemysłu przekształciły się w metropolię nowoczesnych technologii. Zmiany te pociągnęły za sobą szereg przemian i modyfikacji dotyczących rozwiązań komunikacyjnych – ze względu na optymalizację natężenia ruchu, czasu i kosztów przejazdów, a także ochronę środowiska. 

Dzięki bogato rozwiniętej sieci komunikacyjnej podróżowanie, zarówno wewnątrz aglomeracji, jak i poza nią nie stanowi problemu. W pobliżu przecinają się trasy autostrady A1 oraz A4, umożliwiające dojazd z południa na północ kraju oraz ze wschodu na zachód. Przez centrum Katowic przebiega Drogowa Trasa Średnicowa łącząca najważniejsze miasta Aglomeracji Górnośląskiej. Znakomicie rozwinięta jest także sieć połączeń kolejowych. Podróż do europejskich stolic (Praga, Berlin, Budapeszt, Wiedeń) trwa zaledwie kilka godzin. Katowice mogą się również poszczycić najnowocześniejszą w Polsce magistralą kolejową łączącą je z Warszawą i umożliwiającą podróżowanie z prędkością ponad 200 km/h. 

Około 30 kilometrów na północ od centrum Katowic, w Pyrzowicach, zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice. To czwarte pod względem liczby pasażerów i operacji lotniczych lotnisko w Polsce. Ponadto w promieniu 100 km znajdują się jeszcze dwa inne międzynarodowe lotniska – Kraków (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice) i Ostrawa (Port lotniczy Ostrawa im. Leoša Janáčka).

Z roku na rok Katowice stają się bardziej przyjazne rowerzystom. Powstają kolejne ścieżki rowerowe oraz poszerzana jest strefa Tempo 30. Miasto organizuje także szereg wydarzeń i akcji popularyzujących korzystanie z roweru, aby przekonać, iż może on być głównym środkiem komunikacji wewnątrz miasta.

Priorytetem miasta stał się zrównoważony transport, w którym tak samo ważny jest pieszy, rowerzysta, kierowca, jak i ten, kto korzysta z komunikacji publicznej.