Changes to the IEM Katowice 2019 CS:GO Major explained

Zmiany w formacie rozgrywek IEM Katowice 2019 CS:GO Major

Format 14. turnieju CS:GO rangi Major został wzięty pod lupę w celu jego dopracowania. Oto jakie zmiany zostały wprowadzone na IEM Katowice 2019:

Tak jak każdy inny Major CS:GO, tak i IEM Katowice będzie składał się z trzech etapów: Challengers Stage, Legends Stage i Champions Stage. W pierwszej z wymienionych udział wezmą następujące drużyny:

-10 zespołów, które zajmą dwa najwyższe miejsca na regionalnych Minorach obu Ameryk, Europy, WNP i Azji i dwie najlepsze drużyny z Minor Play-in - turnieju, w którym zagrają ekipy z 3. miejsc w swoim regionie,

-6 zespołów, które zajęły miejsca 9-14. na FACEIT London Major.

Do Legends Stage dostanie się osiem najlepszych drużyn z Challengers Stage, a następnie dołączą do nich zespoły, które zdobyły status Legend na Majorze w Londynie (miejsca 1-8. z poprzedniego Majora). Zarówno Challengers, jak i Legends Stage będzie rozgrywane przy wykorzystaniu nowego systemu szwajcarskiego.

System szwajcarski w Katowicach:

W systemie szwajcarskim na czas IEM Katowice zostały wprowadzone następujące zmiany:

System rozstawienia początkowego z IEM Chicago:

Początkowe rozstawienie do pierwszej rundy systemu szwajcarskiego zostanie dokonane przez same drużyny metodą użytą podczas IEM Chicago 2018. Szesnaście zespołów w Challengers i Legends Stage ułoży piętnastu oponentów w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego. Pojedyncze głosy, które będą największym odchyleniem od średniej zostaną odrzucone w celu uniknięcia anomalii (np. zespół plasuje kogoś na 15. miejscu podczas gdy pozostałe drużyny twierdzą, że to najsilniejsza ekipa i przypisują jej pierwsze miejsce).

Rozstawienie Live:

Kiedy początkowe rozstawienie się zakończy każda drużyna otrzyma odpowiedni rating ELO, który odpowiadał będzie pozycji w rozstawieniu (wyższe rozstawieniu = więcej punktów). W każdej kolejnej rundzie w systemie szwajcarskim zespoły będą dobierane w pary na podstawie podobnego ELO, mając jednak na uwadze, że dwie takie same drużyny nie mogą się spotkać dwa razy.

System szwajcarski na poprzednich Majorach sprawiał, że niektóre porównywalne poziomem drużyny miały trudniejszą lub łatwiejszą drogę do awansu lub odpadnięcia z turnieju. Rozstawienie live pomoże uniknąć takich sytuacji oraz będzie prowadzić do poprawienia rozstawienia drużyny w zależności od jej formy. Jeżeli zespół sklasyfikowany początkowo jako #16 pokona zespół #1, to będzie to sugerowało, że #16 nie jest jeszcze #1, ale jest lepszy niż początkowe rozstawienie i vice versa.

Decydujące mecze w BO3

Mecze decydujące o awansie i odpadnięciu zostaną rozegrane w systemie best of three.

Jeśli o tym, kto zdobędzie mistrzowski tytuł decyduje mecz BO3, to o tym, kto o mistrzostwo będzie walczył także powinno się decydować w ten sposób. Dlatego wprowadzone zostały serie BO3, które mają na celu zminimalizowanie losowości wśród drużyn, które odpadają i pozwalają na zdobycie słabszym zespołom wartościowego międzynarodowego doświadczenia.

W sumie spośród 33 meczów rozgrywanych w formacie szwajcarskim podczas IEM Katowice 2019 będzie trzynaście meczów BO3 (o 10 więcej w porównaniu do Majora w Londynie). Tym samym podczas pierwszych dwóch spośród pięciu dni Challengers i Legends Stage dwa mecze będą rozgrywane jednocześnie i będzie je można oglądać na dwóch osobnych streamach.

Champions Stage:

W Champions Stage nie dojdzie do większych zmian w porównaniu do Majora w Londynie. Jesteśmy zadowoleni ze zmiany, których dokonaliśmy w formacie IEM Katowice 2019 CS:GO Major i czekamy na opinie od społeczności.

Śledź nas na Twitterze, Instagramie i Facebooku , by być na bieżąco z informacjami o IEM Katowice 2019.